12 04 2011

Bir kitap bize neler anlatır ?

Geçen gün Kumral Ada Mavi Tuna adlı kitabı okudum. Bir kitap bize ne verebilir sorusuna en büyük cevaptı bence. Karşılıksız aşkın samimi göstergesi olan bu kitapta, edebiyat öğretmeni Tuna'nın iç savaş esnasında askere alınarak, bunların bir kabus olduğunu üstüne basa basa söylemesi konu alınıyor. Bir yandan da sürekli çocukluk anılarını anlatan Tuna, masumiyet ve savaş arasındaki farkı bize kanıtlamış oluyor. Ada'ya karşı olan karşılıksız aşkıyla tutuşan Tuna, küçüklükten beri tanıştığı Meriç ve abisi Aras ile başından geçirdiği maceraları çok güzel bir şekilde anlatmış.

Tuna'nın Ada'ya körü körüne bağlanması yanı sıra, Ada'nın Aras'a aşık olması, ancak Tuna'nın Ada'nın mutluluğu için susması, çektiği acıları yansıtmış bizlere. Kitapta çok yakışıklı, zeki, karizmatik olan ve tüm erkeksi özellikleri gösteren Aras, kırılgan,narin yapıda olan Tuna'yı gölgeliyor.

Aşk acı verir...

Sürekli bunu vurguluyor Tuna kitapta. Aşk acı verir. Kitabın belki de en sevdiğim yanı, karşılıksız aşkların ne denli acı verdiğini en iyi biçimde tarafsızca yansıtması. İç savaşta bile Ada'yı bir an aklından çıkarmayan Tuna, abisi Aras ve Tuna'ya sahip olma isteği tüm ruhunu kaplayan Meriç, bu hikayenin baş kahramanları.

Ada, Aras'ı istiyor ancak Tuna'yı seviyor. Tuna'yı o kadar çok seviyor ki şu laflar dökülüyor ağzından:

-"Sen hiç kimsenin olamayacağı kadar çok şeyimsin benim... Yüreğimde sana ayrılan yer herkesinkinden büyük. Yalnızca bir arkadaş, bir kan kardeş, bir sırdaş, bir çok yakın dost değil, bir büyük sevgisin sen... Yanında sonsuz şımarabileceğim ve hala kaybetmekten kormayacağım tek kişi... Yani biraz annem, biraz babam, hatta hiç görmediğim dedem, belki hiç doğmayacak oğlum... Sonra daimi hayranım ve tabi dokunulmamış sevgilim... Sen benim masumiyetimsin Tuna... Benim en yakınımsın! Aslında belki öbür yarımsın? Bütün bunlar ne demek anlıyor musun?"

Kitabı okumanızı tavsiye ederim. Bir yanda iç savaş, diğer yanda Tuna'nın Ada'ya sımsıkı bağlanan ruhu... Keyifli okumalar..

 

29
0
0
Yorum Yaz